Zabytki

4930551834_825e2f6580Bielsko-Biała, to miejscowość atrakcyjna turystycznie. Posiada mnóstwo zabytków, które zachwycą niejednego miłośnika historii i architektury.
Warto spacer po mieście, połączony ze zwiedzaniem zabytków rozpocząć od Rynku Starego Miasta, z układem urbanistycznym, który zachował swoją niezmienioną formę od XII wieku oraz z zabytkami pochodzącymi głównie z XVIII wieku.

Większość zabytków, jakimi pochwalić się może Bielsko-Biała, to zabytki stosunkowo młode, głównie XIX wieczne.

Po zwiedzeniu rynku, koniecznie udać należy się na Plac św. Mikołaja, by zobaczyć gotycki Kościół Katedralny pod wezwaniem św. Mikołaja z ponad 60-metrową wieżą. Choć katedra przebudowana została na początku XX wieku, pochodzi z XV. W kościele uwagę koniecznie należy zwrócić na XIX -wieczny obraz ze św. Mikołajem ratującym rozbitków z tonącego okrętu oraz kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej.
Kolejnym kościołem wartym zobaczenia, jest ewangelicka katedra, czyli neogotycki Kościół Zbawiciela, obok którego znajduje się jedyny Polsce pomnik Marcina Lutra, pochodzący z 1900 roku.
Inne zabytki, bez których zobaczenia nie można powiedzieć, że poznaliśmy Bielsko-Białą, to m.in. Zamek Książąt Sułkowskich z XIV w.,  najstarsza i największa  budowla zabytkowa, od 2013 r. siedziba Muzeum Historycznego Bielska-Białej.
Kolejne, Bielski Syjon, czyli część historycznego Górnego Przedmieścia, z końca XVIII w., powstały na potrzeby ewangelików.
Warto zobaczyć też Dom Tkacza, ratusz, Teatr Polski, synagogę i cmentarz żydowski, czy grodzisko pochodzące z XII w.
Zabytków do obejrzenia w Bielsku-Białej jest naprawdę wiele, warto więc przeznaczyć minimum jeden dzień na poznanie choć części z nich.

Polecamy: Poradnik Turysty