Kooperacja miast – czy ma sens?

miastaNierzadko posiada ona tylko znaczenie symboliczne, zwłaszcza jeżeli miejscowości leżą w dużej odległości od siebie. W założeniu jednak tego rodzaju relacja opiera się na współpracy mieszkańców obu miast na wielu płaszczyznach. Tego rodzaju współpraca jest najlepiej widoczna w przypadku granicznych krajów położonych w sąsiedztwie. Obie miejscowości mogą wtedy organizować wspólne festyny czy wydarzenia o charakterze.

Przykłady miast partnerskich

W sytuacji większych miast wojewódzkich, ilość miast partnerskich może być bardzo duża. Warszawa ma więcej niż trzydzieści miast partnerskich, w dużym stopniu stolic zaprzyjaźnionych państw Partnerstwo wynika również niekiedy ze znacznego wpływu środowisk polonijnych w określonej miejscowości, bądź z prywatnych kontaktów osób rządzących. Co ciekawe, małe miasta mogą także posiadać paru zagranicznych partnerów. Rabka Zdrój, miasto w którym żyje mniej niż 13 tysięcy osób, ma aż pięć zagranicznych miast siostrzanych. Miasta te znajdują się we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Finlandii i na Węgrzech. Praktycznie każde polskie miasto ma co najmniej jednego zagranicznego partnera.

Zalety partnerstwa

Oprócz typowych korzyści kulturalnych wypływających z kontaktu mieszkańców miast, który ma miejsce na przykład w związku z odwiedzinami oficjeli, oba miasta mają duże korzyści z partnerstwa. Szczególnie prosto to zauważyć na przykładzie miast atrakcyjnych pod względem turystycznym. Ostatnio przeprowadzone badania pokazały, że mieszkańcy siostrzanych miast chętniej odwiedzają własnego partnera, jeśli ten posiadają dużo atrakcji turystycznych. Na przykład mieszkańcy niemieckiego Putbus częściej zatrzymują się na noclegi w Rewalu, który jest miastem partnerskim, niż mieszkańcy innych niemieckich miejscowości o podobnej liczbie ludności. Wpływy z turystyki są jednym z najważniejszych sposobów na życie mieszkańców Rewala.