Współpraca – Powiat Skarżyski

powPowiat Skarżyski usytuowany jest na zalesionych wzgórzach Płaskowyżu Suchedniowskiego, Grabu Gielniowskiego. Kompleksy leśne zajmujące ok. 56% powierzchni powiatu należą do największych w woj. Świętokrzyskim i stanowią część Puszczy Świętokrzyskiej.
Przeciętna wysokość położenia powiatu wynosi ok. 360 m n.p.m. i waha się w granicach 440 m n.p.m. w Paśmie Klonowskim do 220 m. n.p.m. w mieście Skarżysko – Kamienna.Mostki – to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie skarżyskim, w gminie Suchedniów. Mostki są punktem początkowym czarnego szlaku rowerowego prowadzącego do Skarżyska-Kamiennej. Przez wieś przechodzi zielony szlak turystyczny ze Skarżyska-Kamiennej na Wykus.Wieś Mostki leży w północnej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie skarżyskim, gmina Suchedniów. Położona jest nad rzeką Żarnówką, prawym dopływem rzeki Kamiennej, pośród lasów Puszczy Świętokrzyskiej. Przez wieś prowadzi droga Suchedniów – Parszów.Mostki okala piękny las, a poniżej wzniesienia, na którym usytuowany jest DK, znajduje się zasobny w ryby, spiętrzony zabytkowym jazem, zbiornik wodny, (czystej wody) zbudowany na rzece Żarnówce, która przecina kilkukilometrową dolinkę łącząc swe wody z Kamienną. W wiosce mamy kilka zabytków:

  • pozostałości Zakładów Wielkopiecowych z XVIII w. – XIX w. wraz z budynkiem administracyjnym z XIX w.
  • dziewiętnastowieczny dworek, budynek administracji (zarządu) wielkiego pieca, w latach 1816 ? 1826 był jednym z obiektów pierwszej polskiej wyższej szkoły technicznej pod nazwą – Szkoła Akademiczno-Górnicza. Nauka w szkole była bezpłatna. Uczniom zamiejscowym przydzielano bezpłatne mieszkania. W okresie międzywojennym i powojennym aż do roku 1969 mieściła się tu szkoła powszechna. Dziś zabytkowy ?biały dworek? pełni rolę Wiejskiego Domu Kultury, Gościńca i Bazy Aktywności Lokalnej w Mostkach.

W Mostkach doskonale prosperuje Dom Kultury który ma swą siedzibę w malowniczo położonym dziewiętnastowiecznym dworku pamiętającym czasy Stanisława Staszica i wielkiej prosperity Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.Zalew „Mostki” rozciąga się na rz. Żarnówka; ma pow. 24,47 ha i ok. 2 km linii brzegowej,Rzeka Żarnówka której źródła znajdują się w leśnictwie Kaczka, płynie w kierunku wschodnim. Na rzece tej znajduje się zalew w miejscowości Mostki.W ciepłe miesiące, na leśnym brzegu, trzeba zachować ostrożność ze względu na częste spotkania ze żmiją zygzakowatą. Lubiących posłuchać żabich koncertów zapraszam nad zalew w okresie godowym. Jest tych zwierzątek bez liku. Najpierw jest czarno od kijanek, a potem trudno przejść brzegiem, żeby nie rozdeptywać najmłodszego pokolenie płazów. Przy okazji łowców okoni zachęcam do korzystania z gumowych czarnych przynęt imitujących kijanki. Brzuchy okoni są kijanek pełne w okresie wiosennym. Dogodny dojazd drogowy i kolejowy z kierunku Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic i Ostrowca Świętokrzyskiego.Dojazd samochodem: od głównej drogi nr 7 w Suchedniowie należy skręcić w kierunku Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego ok. 3-4 km. Wiejski Dom Kultury w Mostkach znajduje się po prawej stronie za zalewem na z dala widocznym wzgórzu, otoczony starymi drzewami.

Odwiedź też serwis: Praca i prawo pracy