Geografia, powiat

bielkoBielsko-Biała, to miasto leżące na południu Polski, w południowej części województwa Śląskiego. Leży na Pogórzu Śląskim, nad rzeką Białą, około 310 m n.p.m.
Bielsko-Biała, jest miastem na prawach powiatu, z siedzibą powiatu grodzkiego, jak również głównym miastem aglomeracji bielskiej oraz miastem o centralnym znaczeniu w Bielskim Okręgu Przemysłowym.
To jednocześnie członek Związku Miast Polskich.

W dzisiejszej formie, miasto funkcjonuje od roku 1951, kiedy z połączenia dwóch miejscowości, Bielska i Białej, powstała jedna miejscowość, o nazwie Bielsko-Biała.

Do reformy administracyjnej z 1998 roku, miasto to było stolicą województwa bielskiego. Dzięki temu, choć w nowych granicach, nadal pełni funkcję centrum administracyjnego, przemysłowego, usługowego, handlowego, turystycznego, akademickiego, czy kulturalnego całego Podbeskidzia.

Bielsko-Biała poszczycić może się wysoką stopą gospodarczego rozwoju, niskim wskaźnikiem bezrobocia, dobrze rozwiniętą komunikacją drogową i kolejową.

Miasto liczy blisko 175 tysięcy mieszkańców, co plasowało je na 23 pozycji wśród najbardziej zaludnionych miast Polski. Również pod względem wielkości zajmuje miejsce w czołówce, plasując się na 18 miejscu, ze swoimi 124,51 km kwadratowymi.

Reaktywowany 1 stycznia 1999 roku powiat bielski obejmuje niemal cały obszar sprzed 1975 roku.

Partnerzy: www.turboexpert24.cz