Najmodniejsze imiona żeńskie budzą często kontrowersje, co wyraźnie widać choćby na forach internetowych. Jednym obecne trendy się podobają, inni kiwają z dezaprobatą głowami. Jedno jest pewne: moda na imiona żeńskie przychodzi i mija. Stąd popularność imienia żeńskiego w jednym roku nie przesądza tego, że będzie ono równie powszechne w roku następnym.
Są jednak takie imiona żeńskie, na które moda nie przemija i są chętnie nadawane przez rodziców. Na popularności nie tracą od wielu już lat imiona związane z tradycją chrześcijańską. Wśród najmodniejszych imion żeńskich w pierwszej trzydziestce znajdują się Anna, Maria, Magdalena, Marta. Chętnie nadawane były trzydzieści, czterdzieści lat temu przez naszych dziadków i pradziadków. Nic więc dziwnego, że te popularne imiona damskie nosi wiele kobiet w średnim wieku. Wciąż jednak pojawiają się w każdym przedziale wiekowym. Wśród najmłodszych dziewczynek modnym imieniem jest z powrotem Maria. W kalendarzach chrześcijańskich występują ono chyba z największą częstotliwością, dlatego w życiu dorosłym osoby noszące to imię mają liczne możliwości na świętowanie imienin.
W 2009 roku najmodniejszymi imionami żeńskimi były: Julia, Zuzanna, Maja, Wiktoria, Amelka, Martyna, Natalia czy Oliwia. Są modne i chętnie wybierane dla swoich dzieci przez przyszłych rodziców, którzy chcą, by ich córki nosiły „niecodzienne” imiona. Owszem, w starszym pokoleniu imiona te nie są może popularne, ale wśród rówieśniczek będzie ich bardzo dużo.
Wśród najpopularniejszych imion żeńskich pojawiają się zdrobnienia od imion tradycyjnych. Na topie stały się Ala, Asia i Aga. Obecna moda nakazuje skracanie tych, które wydawały się za długie bądź pospolicie brzmiące. Krótsza wersja istniejącego już imienia zdecydowanie rzadziej występuje w przypadku modnych imion męskich.
W 2010 roku najmodniejszym imieniem dla dziewczynki było imię Julia. Nadano je 14347 dzieciom. Skąd akurat taka tendencja? Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę popularności imienia Julia. Jeszcze kilkanaście lat temu było ono rzadkie i przez wiele osób uważane za staroświeckie.