Kultura i ośrodki kultury

4930547330_a57fd10531Bielsko-Biała, to prężne centrum kultury dla całego Podbeskidzia. Najważniejszym miejscem i instytucją kulturalną, jest tu Bielskie Centrum Kultury, jednostka samorządowa, która odpowiada za organizację miejskich imprez odbywających się cyklicznie.
Zadaniem przyświecającym ośrodkom kulturalnym miasta, jest promocja folkloru i twórczości ludowej. Ale to nie jedyna forma działalności, jaka przyświeca temu i innym ośrodkom.
Obok regionalnych imprez, miasto dba też i o rozwój współczesnych form kultury i rozrywki. Do tego celu szczególnie wykorzystywany jest Miejski Dom Kultury, ze swoimi licznymi placówkami, gdzie bogata oferta skierowana do dzieci, młodzieży oraz dorosłych bielszczan przyciąga rzesze zainteresowanych osób, korzystających z różnego rodzaju form aktywizacji. Od zespołów tanecznych poczynając, po plastyczne, teatralne, czy na muzycznych kończąc.
Mieszkańcy Bielska mogą chlubić się ponad to Muzeum w Bielsku-Białej, z siedzibą na Zamku Książąt Sułkowskich, z oddziałem Muzeum Techniki i Włókiennictwa, a także cztery muzea prywatne, w tym Muzeum Motoryzacji.
Poza tym funkcjonują tu dwa teatry: dramatyczny Teatr Polski oraz Teatr Lalek Banialuka, który jest też organizatorem imprezy kulturalnej, którą jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej.
Obok tego prężnie funkcjonują galerie i kina, cieszące się dużą popularnością.