Edukacja i nauka

infografika-szablon-szkoła_23-2147488674Bielsko-Biała jest od wielu lat prężnie działającym i dobrze rozwiniętym ośrodkiem naukowym.
Funkcjonują tu takie uczelnie, jak Akademia Techniczno-Humanistyczna, która jest filią Politechniki Łódzkiej, filia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, czy Kolegium Nauczycielskie.
Obok publicznych uczelni, istnieje szereg placówek niepublicznych, cieszących się dużym wzięciem i uznaniem. Są to m.in. Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego – oddział Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów, Wyższa Szkoła Administracji, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Prywatne Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych przy Centro Italiano di Cultura, czy Beskidzkie Szkoły Sztuki Użytkowej.
To ośrodki, które skupiają spore grono studentów oraz kadrę naukową, czyniącą ten region prężnym ośrodkiem naukowym i edukacyjnym, konkurencyjnym wobec innych miejsc.
Szczególnie na uwagę zasługuje w gronie tym ośrodek zajmujący się badaniami naukowymi, czyli Akademia Techniczno-Humanistyczna, z doskonale rozwiniętymi kierunkami typu budowa i eksploatacja maszyn, automatyka i robotyka, czy mechanika i informatyka.
Tak dobrze rozwinięte ośrodki, z korzyścią wpływają na zainteresowanie miastem, zwłaszcza wśród młodych ludzi.